Δωρεά Ηλεκτρονικών Υπολογιστών από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω προσέφερε τρεις κεντρικές μονάδες ηλεκτρονικών υπολογιστών για τις ανάγκες του Γυμνασίου. Οι κεντρικές μονάδες θα άξιοποιηθούν στο Εργαστηρίο Πληροφορικής του σχολείου αντικαθιστώντας κεντρικές μονάδες παλαιότερης τεχνολογίας.

2023-2024, Σύλλογος Γονέων, Εργαστήριο Πληροφορικής

Αποκατάσταση Φοριαμών Μαθητών (Ντουλαπάκια) Σχολικό Έτος 2023-2024

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Γ/σιου μετά από εισήγηση του Διευθυντή του σχολείου αποφάσισε να επαναφέρει από το Σχολικό Έτος 2023-2024 τις Αίθουσες μαθημάτων αξιοποιώντας πλήρως τις υποδομές του σχολείου, Για το σκοπό αυτό αποκαταστάθηκαν οι φοριαμοί των μαθητών (ντουλαπάκια) με σκοπό την χρήση τους κατά την αλλαγή των αιθουσών. Οι εκαπιδευτικοί του 3ου Γυμνασίου κκ Αθάνασιος Δεληπέτρου (Τεχνολόγος) και Γεώργιος Κωνσταντόπουλος (Μαθηματικός) ανέλαβαν τον μεγάλο βάρος της επιδιόρθωσης με υλικά που αγόρασε το σχολείο. Το βάψιμο το ανέλαβε εθελοντικά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων. Το αποτέλεσμα όπως φαίνεται από τις παρακάτω εικόνες δικαιώνει την προσπάθεια όλων για ποιοτική αναβάθμιση των υποδομών και κατ' επέκταση αναβάθμιση της παρεχόμενης εκπαίδευσης των μαθητών μας.

2023-2024, Αίθουσες, Υποδομές

Οι Υποδομές του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω

Το Σχολείο μας βρίσκεται στο οικοδομικό τετράγωνο μεταξύ των οδών Κύπρου-Μάρκου Μπότσαρη-Ιεράς Οδού.

To Γυμνάσιο διαθέτει 7 Αίθουσες για διδασκαλία στον πρώτο όροφο,  7 αίθουσες στο δεύτερο όροφο και 2 στο ισόγειο. Η κάθε αίθουσα χωράει περίπου 25 μαθητές . Επιπλέον διαθέτει γραφεία Διευθυντή, Υποδιευθυντή-Γραμματείας, Καθηγητών, Βιβλιοθήκη, Αίθουσα Εκδηλώσεων καθώς επίσης  τους απαραίτητους βοηθητικούς και αποθηκευτικούς χώρους.

Το σχολείο συμμετέχει στο πρόγραμμα ΣΕΠΠΕ (Σχολεία Εφαρμογής Πειραματικών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης)