Οι Υποδομές του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω

Το Σχολείο μας βρίσκεται στο οικοδομικό τετράγωνο μεταξύ των οδών Κύπρου-Μάρκου Μπότσαρη-Ιεράς Οδού.

To Γυμνάσιο διαθέτει 7 Αίθουσες για διδασκαλία στον πρώτο όροφο,  7 αίθουσες στο δεύτερο όροφο και 2 στο ισόγειο. Η κάθε αίθουσα χωράει περίπου 25 μαθητές . Επιπλέον διαθέτει γραφεία Διευθυντή, Υποδιευθυντή-Γραμματείας, Καθηγητών, Βιβλιοθήκη, Αίθουσα Εκδηλώσεων καθώς επίσης  τους απαραίτητους βοηθητικούς και αποθηκευτικούς χώρους.

Το σχολείο συμμετέχει στο πρόγραμμα ΣΕΠΠΕ (Σχολεία Εφαρμογής Πειραματικών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης)

Το πρόγραμμα προβλέπει την μετατροπή των αιθουσών διδασκαλίας από «αίθουσες τμημάτων» σε «αίθουσες μαθημάτων» με αναδιάταξη του σχολικού χώρου και του ωρολογίου προγράμματος των σχολείων και έμφαση στη δημιουργία ειδικά διαμορφωμένων αιθουσών - εργαστηρίων στα συγκεκριμένα μαθήματα ή τις γνωστικές περιοχές. Σήμερα, κάθε τάξη μαθητών έχει τη δική της αίθουσα στην οποία γίνονται η διδασκαλία όλων των μαθημάτων. Η αναδιάταξη αναφέρεται στη διαμόρφωση ειδικά εξοπλισμένων - κατά μάθημα ή γνωστική περιοχή( αίθουσα Φυσικών επιστημών, αίθουσα Καλλιτεχνικών μαθημάτων, κ.α) - αιθουσών, στις  οποίες θα γίνεται η διδασκαλία των γνωστικών αντικειμένων.

Για την υλοποίηση του προγράμματος «αίθουσες μαθημάτων» οι μαθητές διαθέτουν ειδικούς ατομικούς φοριαμούς (ντουλαπάκια) στα οποία ασφαλίζουν την τσάντα με τα σχολικά είδη που δεν απαιτούνται ανάλογο με το μάθημα που παρακολούν μια  συγκεκριμένη διδακτική ώρα.

Το πρόγραμμα αυτό είχε διακοπεί τα τρία τελευταία λόγω πανδημίας έτη και επανήλθε την τρέχουσα  σχολική χρονιά 2023-2024.

Αρθμ Αίθουσας Όροφος Προβλεπόμενη Χρήση
1 Ισόγειο Αίθουσα Καλλιτεχνικών
2 Ισόγειο Βιβλιοθήκη
3 Ισόγειο Αίθουσα Φυσικών Επιστημών ΙΙ (Φυσική-Χημεία)