Ενισχυτική Διδασκαλία-Νομοθεσία

1. Με τον όρο «Ενισχυτική Διδασκαλία» (E.Δ.) Γυμνασίου νοείται η παρακολούθηση από τον/τη μαθητή/τρια του Γυμνασίου αυτοτελούς υποστηρικτικού προγράμματος διδασκαλίας στα μαθήματα: 1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, 2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσακαι Γραμματεία, 3) Μαθηματικά, 4) Φυσική, 5) Χημεία,6) Αγγλικά. Η Ενισχυτική Διδασκαλία αποτελεί δομή Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης, εντός του ευρύτερου εκπαιδευτικού και κοινωνικού πεδίου της πολιτείας, για τηνοποία αποκλειστικά αρμόδιο, σύμφωνα με την κείμενηνομοθεσία, είναι το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτωνκαι Αθλητισμού (Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.), μέσω της Διεύθυνσης Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

2. Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου πουυστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης, με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν ναβελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

3. Σκοπός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι η επανένταξη των μαθητών/τριών στη διαδικασία μάθησης, ηβελτίωση της απόδοσής τους ώστε να ολοκληρώσουντην Υποχρεωτική Εκπαίδευση, η μείωση της μαθητικήςδιαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείουκαι η αύξηση των ποσοστών πρόσβασης στην δεύτερηβαθμίδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

4. Η Ενισχυτική Διδασκαλία αρχίζει να λειτουργεί όπωςορίζεται από την σχετική εγκύκλιο έναρξης που εκδίδεται από τη Διεύθυνση Σπουδών, Προγραμμάτων καιΟργάνωσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κάθε σχολικό έτος και λήγει με τη λήξη των μαθημάτων και πριν απότην έναρξη των εξετάσεων. Η διάρκεια της διδακτικήςώρας ορίζεται σε σαράντα πέντε (45) λεπτά και η διάρκεια του διαλείμματος σε πέντε (05) λεπτά. Η διδασκαλίατων μαθημάτων δεν διεξάγεται στις διακοπές και στιςαργίες σύμφωνα με το άρθρο 2 της υπό στοιχεία 79942/ΓΔ4/21-05-2019 (Β’ 2005), όπως ισχύει.Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας,καθορίζεται ως εξής:

- Για την πρώτη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες ΑρχαίαΕλληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική και δύο (2) ώρες Αγγλικά.Σύνολο έντεκα (11) ώρες.

- Για την δεύτερη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες ΑρχαίαΕλληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο(2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

- Για την τρίτη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες ΑρχαίαΕλληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο(2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.