Ενημερωτική Συνάντηση Γονέων & Κηδεμόνων Τμήματος Α1

Ανακοίνωση

Την Τετάρτη 3 Απριλίου στις 6 μμ στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών του Τμήματος Α1 του Σχολείου μας με τους Γονείς και Κηδεμόνες των Μαθητών.

Από την Διεύθυνση του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω

Εσωτερικό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (Πινγκ Πονγκ) 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω

Το 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω διαθέτει 2 τραπέζια πινγκ-πονγκ στην Αίθουσα Εκδηλώσεων και οι μαθητές και οι μαθήτριες στο μάθημα της Φυσικής αγωγής   έχουν γνωρίσει το άθλημα της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης.  Το σχολείο μας την φετινή χρονιά 2023-2024 διοργανώνει Εσωτερικό Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (Πινγκ Πονγκ) για τους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου. Αναλυτικά οι όροι και οι κανόνες του πρωταθλήματος στην Προκήρυξη που ακολουθεί:

Επίδοση Βαθμολογίας Α' Τετραμήνου 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω

Την Παρασκευή στις 9 Φεβρουαρίου στις 12 μμ θα επιδοθούν οι έλεγχοι Προόδου στους
γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω.

Από την Διεύθυνση του Σχολείου.

Ενημέρωση για τη λήψη μέτρων προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού

Σύμφωνα με τις από 04-01-2024 οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), και
προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού (λοιμώξεις από τον ιό
SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.) στο σχολικό περιβάλλον συστήνεται η τήρηση των ακόλουθων βασικών μέτρων από
εκπαιδευτικούς, μαθητές και λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης:

LIFE IN SPACE: Επίσκεψη στη διαδραστική έκθεση από το 3ο Γ/σιο Αιγάλεω

Το 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου θα επισκεφθεί τη διαδραστική έκθεση

LIFE IN SPACE στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις στου ΓΟΥΔΗ.

Πληροφορίες για την έκθεση:

Η έκθεση LIFE IN SPACE γίνεται σε συνεργασία με τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA), το “THE U.S. SPACE & ROCKET CENTER” και το Space Camp του, το “MARSHALL SPACE FLIGHT CENTER” της NASA και τον Ιταλικό Διαστημικό Οργανισμό (ASI).

Η έκθεση LIFE IN SPACE προσφέρει στους επισκέπτες μια μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τη συναρπαστική ιστορία της κατάκτησης του διαστήματος από τον άνθρωπο, καθώς και όλη την τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε για το σκοπό αυτό. Μοναδικές κατασκευές, ιστορικά αντικείμενα-εκθέματα και μια εμπειρία εικονικής πραγματικότητας θα μαγέψουν μικρούς και μεγάλους και θα δημιουργήσουν μια αξέχαστη εμπειρία ταξιδιού στο διάστημα.

Περισσότερα από 50 μοναδικά εκθέματα θα σας ταξιδέψουν στην ιστορία των διαστημικών πτήσεων. Αυθεντικά αντικείμενα, αναμνηστικά από τις διάφορες αποστολές και πιστά αντίγραφα σκαφών, μας οδηγούν στα μονοπάτια που ακολούθησαν οι επιστήμονες και οι αστροναύτες, στην πορεία τους προς την επιτυχία. Αυτά περιλαμβάνουν μοντέλα πυραύλων και δορυφόρων, διαστημικές στολές, βράχο από τη σελήνη και μια παρουσίαση του έργου του Αμερικανού –γερμανικής καταγωγής- μηχανικού, Wernher Von Braun, που θεωρείται πρωτοπόρος της πυραυλικής και διαστημικής τεχνολογίας.

Μέρος της έκθεσης είναι και το Space Camp, όπου οι επισκέπτες μπορούν να βιώσουν τις ίδιες αισθήσεις που ζουν οι αστροναύτες κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης τους, όπως την απώλεια του «χωρικού» προσανατολισμού. Επιπλέον, μια νέα ISS VR Platform, φέρνει τους επισκέπτες μέσα στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό, επιτρέποντας τους να ζήσουν μια εντελώς διαφορετική διάσταση.

Στα 1500 τ.μ. της έκθεσης θα βρείτε απαντήσεις σε ερωτήματα όπως :

• Γιατί είναι σημαντική η διαστημική έρευνα;
  • Πώς έχει κατασκευαστεί ο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός;
  • Πώς είναι η ζωή των αστροναυτών στο διάστημα;
  • Πώς είναι σχεδιασμένη η τουαλέτα του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού;
  • Πώς κοιμούνται οι αστροναύτες στο διάστημα;

Αναλυτικά στον δικτυακό τόπο της έκθεσης: https://lifeinspace.lavris.gr/