Κανονισμός Εργαστηρίου Πληροφορικής

Κανονισμός Λειτουργίας Εργαστηρίου Πληροφορικής

Θεσμικό πλαίσιο χρήσης, οργάνωσης, λειτουργίας, διαχείρισης και συντήρησης του Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρµογών Η/Υ (Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ) αποτελεί ο “Κανονισμός Λειτουργίας Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών ΗΥ – ΣΕΠΕΗΥ”. Βασισμένο στον παραπάνω κανονισμό, το παρόν κείμενο, εξειδικεύει και ρυθμίζει τις λεπτομέρειες που αφορούν στη χρήση του εξοπλισμού του  Εργαστηρίου Πληροφορικής του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω καθώς και στη συμπεριφορά των χρηστών τους. Οι χρήστες των Σχολικών Εργαστηρίων   αποδέχονται ανεπιφύλακτα τον κανονισμό και υποχρεούνται να τον τηρούν.

1. Ο χώρος του εργαστηρίου πρέπει να διατηρείται καθαρός και για τον λόγο αυτό πετάμε τα χαρτιά στο καλάθι σκουπιδιών.
  2. Δεν  επιτρέπεται  η είσοδος  στο  εργαστήριο με  φαγητό  ή  ποτό (π.χ  κουλούρι, νερό, αναψυκτικό).
  3. Ανοίγουμε και κλείνουμε τον υπολογιστή αφού πρώτα πάρουμε την άδεια του καθηγητή .
  4. Πριν τελειώσει  η διδακτική  ώρα  κλείνουμε σωστά  τους  υπολογιστές, τακτοποιούμε τις  καρέκλες μας και αποχωρούμε από το εργαστήριο με τάξη.
  5. Χρησιμοποιούμε πάντα τον υπολογιστή στον οποίο μας έχει τοποθετήσει ο καθηγητής μας. Είμαστε υπεύθυνοι και προσέχουμε τον υπολογιστή. Με την είσοδο μας στο εργαστήριο, αναφέρουμε αμέσως στον καθηγητή μας οποιαδήποτε ζημιά παρατηρούμε στον Η/Υ που χρησιμοποιούμε.
  6. Όταν εργαζόμαστε σε ομάδες, μοιραζόμαστε δίκαια το χρόνο χρήσης του υπολογιστή.
  7. Κατά την διάρκεια του μαθήματος κανένας δεν σηκώνεται από τη θέση του και δεν πηγαίνει σε άλλο υπολογιστή.
  8. Δε χρησιμοποιούμε στους υπολογιστές δικά μας CD/DVD με παιχνίδια και προγράμματα, ούτε χαζεύουμε στο διαδίκτυο. Δεν εγκαθιστούμε δικές μας εφαρμογές ή παιχνίδια.
  9. Δεν επιτρέπεται η απεγκατάσταση λογισμικού ή διαγραφή – μετακίνηση αρχείων που υπάρχουν στους λογαριασμούς
  10. Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε αλλαγή ρυθμίσεων στους Η/Υ, συμπεριλαμβανομένων και των αλλαγών της θέσης και του ονόματος των εικονιδίων, στα χρώματα της οθόνης και στο υπόβαθρο (backgroud) της επιφάνειας εργασίας.
  11. Στον χώρο του εργαστηρίου δεν εισέρχεται κανένας μαθητής όταν δεν βρίσκεται ο υπεύθυνος εργαστηρίου. Οι μαθητές οφείλουν να κάνουν μια γραμμή έξω από το εργαστήριο υπολογιστών ώστε να περάσουν στις θέσεις τους, όταν τους επιτραπεί.
  12. Το εργαστήριο παραμένει κλειστό κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων.

Ο Υπεύθυνος Εργαστηρίου Πληροφορικής