Οι Εκδηλώσεις Μνήμης και Τιμής του έτους 2023 για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος του Αιγάλεω

Το 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω Συμμετείχε στις Εκδηλώσεις  Μνήμης και Τιμής του έτους 2023 για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος του Αιγάλεω οι οποίες πραγματοποιήθηκαν στην Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2023.

Ομάδα Μαθητών  τουΓυμνασίου μας με την Ελληνική Σημαία του σχολείου και την ειδική σημαία του ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ 28 Σεπτεμβρίου 1944 συμμετείχαν τόσο στην επιμνημόσυνη δέηση στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Αιγάλεω όσο και στην κατάθεση στεφάνων στο Μνημεία των Θυμάτων (Κηφισός) συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή του Σχολείου κ. Ανδρέα Ρηγάτο.

Τις Καταθέσεις στεφάνων ακολούθησε Εκδήλωση  Μνήμης και Τιμής  για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος του Αιγάλεω στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του εου Γυμνασίου σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

1. Καλωσόρισμα - Προσφωνήσεις.
  2. Ανάγνωση αποσπάσματος του βιβλίου της Μαρίας Χασαπίδου, "Οι εξόριστοι της Ικαρίας και άλλες αναμνήσεις ζωής" από την Δήμητρα Κορμπά, Πρόεδρο της Ένωσης Θυμάτων Ολοκαυτώματοςτου Αιγάλεω.
  3. Χαιρετισμός του Διευθυντή του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω στην εκδήλωση Μνήμης και Τιμής για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος
  4. Χαιρετισμός Βαρβάρας Ψυχούλα – Κοντογιάννη, υπεύθυνης αρχείου στο Κέντρο Μικρασιατικών Σπουδών.
  5. "Ένα διαφορετικό μάθημα Ιστορίας για το Ολοκαύτωμα του Αιγάλεω": Μαθήτριες και μαθητές του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω παρουσιάζουν τη δράση τους - Πρώτη Ενότητα.
  6. Τραγούδι - Χορός: Ξύπνα μαυροματούσα μου.
  7. Δεύτερη Ενότητα.
  8. Τραγούδι - Χορός: Όταν μ' εγέννας μάνα μου.
  9. Τρίτη Ενότητα.
  10. Μονόπρακτο της Κατερίνας Γκατζόγια, "Ο Θρήνος της Μητέρας".
  11. Απαγγελία στίχων του Μπέρτολτ Μπρεχτ από την μαθήτρια Χριστιάννα Τσολάκη.
  12. Τραγούδι - Χορός: Στην αλάνα και Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ.
  13. Επίλογος - Ευχαριστίες - Κέρασμα.

Ομάδα μαθητριών - μαθητών: Από τη Β΄ Γυμνασίου: Πανόπουλος Δημήτρης, Πανοπούλου Στυλιανή, Τσολάκη Χριστιάννα, Μπατή Αιμιλιάνα, Καραγιάννη Νικολέττα, Ρακιτζάκη Ισμήνη, Τσέτσης Θοδωρής. Από τη Γ΄ Γυμνασίου: Κλαδούχου Κασσιανή, Γαβούρας Γαβριήλ, Φουσταλιεράκης Νίκος, Χρυσανθοπούλου Κορίνα.

Ευχαριστίες

Ευχαριστούμε τον Πρόεδρο του Κέντρου Λαϊκού Πολιτισμού, Θοδωρή Πετρόπουλο. Τον υπεύθυνο χορευτικού τμήματος,
Βασίλη Πετρόπουλο και τους Χορευτές. Ευχαριστούμε τον Διευθυντή του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω, τις καθηγήτριες, τις
μαθήτριες και τους μαθητές του σχολείου. Ευχαριστούμε την ηθοποιό Κατερίνα Γκατζόγια. Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμο
Αιγάλεω για την στήριξη του.

Συντονισμός: Ευθύμιος Ραφαήλ Αγγελής, επίτιμο μέλος της Ένωσης Θυμάτων Ολοκαυτώματος του Αιγάλεω

Στις εκδηλώσεις  παρευβρέθηκαν  εκπαιδευτικοί του 3ου Γυμνασίου, γονείς των μαθητών και εκπρόσωποι του  Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων οι οποίοι προσέφεραν κεράσματα στους συμμετέχοντες.