Μαθήτρια του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω συμμετέχει στον διαγωνισμό "Αρχιμήδης" της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Η μαθήτρια του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω Ιωάννα Θεολόγη επέτυχε στη δεύτερη φάση του 84ου Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά "ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ 2024" της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και θα συμμετάσχει στην τρίτη φάση  που είναι η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα "ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ" και θα διεξαχθεί το Σάββατο 24 Φεβρουάριου στην Αθήνα.

Η  Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» χωρίζεται σε δύο κατηγορίες, το διαγωνισμό Νέων και στον διαγωνισμό των Μεγάλων. Στο διαγωνισμό Νέων συμμετέχουν οι μαθητές που είναι στον πίνακα επιτυχόντων του διαγωνισμού «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», και έχουν διαγωνιστεί με τα Θέματα της Β΄ ή της Γ΄ Γυμνασίου ενώ στο διαγωνισμό των Μεγάλων συμμετέχουν οι μαθητές που είναι στον πίνακα επιτυχόντων του διαγωνισμού «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» και έχουν διαγωνισθεί με τα θέματα της Α, Β, ή Γ Λυκείου.

Ο Διευθυντής του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω Ανδρέας Ρηγάτος και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρουν την παραπάνω μαθήτρια για την επιτυχία της και της εύχονται καλή συνέχεια στην επόμενη φάση. Συγχαρητήρια αξίζουν και στην μαθηματικό του σχολείου Μερόπη Φανού για την οργάνωση και προετοιμασία των μαθητών που συμμετείχαν τόσο στην φάση του "Θαλή" όσο και του "Ευκλείδη".

Στην μαθήτρια που αγαπά τα μαθηματικά το σχολείο της δώρισε ένα βιβλίο με τίτλο "ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ" του Τεύκτρου Μιχαηλίδη εκδόσεις Πατάκη.

Η επιτυχία της Ιωάννας έρχεται μετά τις  Επιτυχίες μαθητών του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω στον Μαθηματικό Διαγωνισμό του Θαλή 2023.

Το επόμενο ραντεβού πολλών μαθητών του σχολείου μας με τα Μαθηματικά θα είναι το Σάββατο 9-3-2024 όπου αναμένεται να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ 2024. Να σημειωθεί ότι  το 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω είναι για τον φετινό Διαγωνισμό  Εξεταστικό Κέντρο.

2023-2024, μαθηματικά, δαγωνισμοί