Όμιλος Σκάκι 2023-2024

Το σκάκι είναι ένα πνευματικό άθλημα που οξύνει τον νου και καλλιεργεί την λογική-μαθηματική σκέψη, την κρίση και την φαντασία.

Την Σχολική χρονιά 2023-2024 συγκροτείται ο Όμιλος Σκάκι του 3ου Γυμνασίου Αιγάλεω.

Στον όμιλο μπορούν να ενταχθούν μαθητές όλων των τάξεων Α', Β', Γ' Γυμνασίου του σχολείου μας.

Οι μαθητές θα γνωρίσουν τους βασικούς κανόνες του σκάκι, θα συμμετάσχουν σε σκακιστικούς αγώνες στο σχολείο, θα συγκροτήσουν σκακιστική ομάδα για αγώνες σε σχολικά πρωταθλήματα με άλλα σχολεία.

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Ανδρέας Ρηγάτος και Αθανάσιο Δεληπέτρου σε συνεργασία με τον Σκακιστικό Όμιλο Αιγάλεω.

Στον φιλόξενο χώρο της Ένωσης Γονέων του Δήμου Αιγάλεω μαθητές από το 7ο και 3ο Γυμνάσιο συναντιόνται κάθε Σάββατο μεσημέρι εκτός σχολείου και «ακονίζουν» το μυαλό τους παίζοντας σκάκι.
Παλαιότεροι Σκακιστικοί αγώνες με συμμετοχή μαθητών από το 3ο και 7ο Γυμνάσιο Αιγάλεω