To 3o Γυμνάσιο Αιγάλεω στους 12ους Πανελλήνιους Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών

Στις 3 Νοεμβρίου 2023 στο πλαίσιο των μαθημάτων των Φυσικών Επιστημών, της Πληροφορικής και της Τεχνολογίας επισκεφτήκαμε οι εκπαιδευτικοί Α. Αναγνωστοπούλου, Α. Χατζημηνάς, Α. Δεληπέτρου, Α. Ρηγάτος και οι  μαθητές της Β τάξης τους 12ους Πανελλήνιους Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών με θέμα: «Η βιωσιμότητα στην εκπαίδευση STEM» («Sustainability in STEM Education») που πραγματοποιήθηκαν στο Πολιτιστικό Κέντρο «Γιάννης Ρίτσος» του Δήμου Αιγάλεω.

Αναρωτηθήκαμε: «Αναπνέει το μαρούλι στο ψυγείο;», «Γιατί οι κεραυνοί προτιμούν τους τάρανδους και όχι τις κότες;», «Πόση αντίσταση έχει ένας Πικάσο;»

Είδαμε πώς «να εξοικονομήσουμε ενέργεια με τις ΑΠΕ οδηγό!» ή να παράγουμε «Hλεκτρική ενέργεια από τα θαλάσσια κύματα» ή ηλεκτρισμό από το «Το πρώτο σκαλί».

Μας περίμεναν ρομποτάκια, ραδιοτηλεσκόπια, σεισμογράφοι, υπέροχα φάσματα με το φασματοφωτομέτρο και φτιάξαμε, «Φωτοβιοαντιδραστήρα για να καλλιεργήσουμε φωτοαυτοτροφικών μικροφυκών σπιρουλίνας», αλλά και «Φανάρια κυκλοφορίας με προτεραιότητα στα ασθενοφόρα».

Στην έξοδο μας περίμενε ένας «Ανιχνευτής ψεύδους», που διαπίστωσε ότι όντως λέγαμε αλήθεια ότι ενθουσιαστήκαμε.

Η εκδήλωση οργανώθηκε από την Ελληνική Συντονιστική Επιτροπή του Ευρωπαϊκού προγράμματος
«Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο – Ευρώπη» (Science on Stage –Europe), σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αιγάλεω και χορηγό τον Δήμο Αιγάλεω
Εκπαιδευτικοί και μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, παρουσίασαν πειράματα και κατασκευές Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας.
Την εκδήλωση επισκέφτηκαν με οργανωμένες επισκέψεις 500 μαθητές από 12 σχολεία, αλλά και μεμονωμένοι εκπαιδευτικοί και ευρύ κοινό. Συνολικά οι επισκέπτες της εκδήλωσης ξεπέρασαν τους 1000.

Μπορείτε να δείτε βίντεο των 12ων Πανελληνίων Αγώνων Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών στην διεύθυνση: https://youtu.be/fftwy4ejApg