6ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»  2024.

6ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ» 2024.

Το 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω θα είναι εξεταστικό κέντρο για τον 6ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»  2024.

Τι είναι ο διαγωνισμός ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ;

Το 2018, με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την ίδρυσή της, η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία σχεδίασε για τους συνδρομητές του νέου περιοδικού της Εταιρείας ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ένα νέο πρωτότυπο διαγωνισμό, τον «ΠΥΘΑΓΟΡΑ», ο οποίος έρχεται να συμπληρώσει τον κύκλο των καταξιωμένων διαγωνισμών που διοργανώνει η ΕΜΕ από το 1934, καλύπτοντας σχεδόν όλη την υποχρεωτική εκπαίδευση (από Β΄ Δημοτικού έως Γ΄ Γυμνασίου). Κεντρικός στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων –δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες.

Ο διαγωνισμός τελεί υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Πότε θα διεξαχθεί;

Ο 5ος Διαγωνισμός Μαθηματικών Ικανοτήτων ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ θα διεξαχθεί το Σάββατο 11 Μαρτίου 2023. Η διάρκειά του είναι μιάμιση ώρα. Υπάρχουν 6 ομάδες θεμάτων: 1η ομάδα: Β΄ Δημοτικού, 2η ομάδα: Γ΄ και Δ΄ Δημοτικού, 3η ομάδα: Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού, 4η ομάδα: Α΄ Γυμνασίου. 5η ομάδα: Β΄ Γυμνασίου και 6η ομάδα: Γ΄ Γυμνασίου.

Πού και πώς θα διεξαχθεί;

Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί, ηλεκτρονικά, εξ αποστάσεως. Οι εγγραφές γίνονται σε επιλεγμένα κέντρα τα οποία θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο https://pythagoras.hms.gr/hms_view/kentra.php

Ποιοι συμμετέχουν;

Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν δωρεάν μαθητές από την Β΄ τάξη Δημοτικού έως και την Γ΄ Γυμνασίου. Προϋπόθεση για τη συμμετοχή τους είναι να έχουν γίνει συνδρομητές του περιοδικού «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ» μέχρι και 7 Μαρτίου 2023. Η συνδρομή στο περιοδικό και παράλληλα η εγγραφή στον διαγωνισμό γίνεται αποκλειστικά στα εξεταστικά κέντρα του διαγωνισμού. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι προαιρετική.

Πώς θα πραγματοποιείται η εγγραφή συνδρομητή στο περιοδικό;

Η εγγραφή γίνεται αποκλειστικά μέσω του κέντρου που επιλέγει ο μαθητής. Ο μαθητής θεωρείται εγγεγραμμένος μόνο όταν έχει εξοφλήσει τη συνδρομή του για το περιοδικό, που είναι 10€. Οι εγγραφές γίνονται μόνο στα κέντρα και ξεκινούν στις 16 Ιανουαρίου 2023 και ολοκληρώνονται στις 7 Μαρτίου 2023.

Πότε θα παραλάβουν οι μαθητές το περιοδικό;

Το περιοδικό ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ εκδίδεται μια φορά το χρόνο και θα σταλεί στα εξεταστικά κέντρα, από όπου θα παραλειφθεί από τους μαθητές σε διάστημα λίγων ημερών μετά τη διεξαγωγή του διαγωνισμού.

Βράβευση μαθητών

Ο διαγωνισμός ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ακολουθώντας τα διεθνή παιδαγωγικά πρότυπα όσον αφορά τη βελτίωση της στάσης των μικρών μαθητών στα μαθηματικά λειτουργεί συμμετοχικά και όχι ανταγωνιστικά. Για τον λόγο αυτό το ποσοστό των διακριθέντων δεν θα καθορίζεται πανελλαδικά, αλλά θα είναι το ίδιο (περίπου 20%) για κάθε τάξη στο ίδιο εξεταστικό κέντρο. Στους διακριθέντες μαθητές απονέμεται έπαινος