Επέτειος Πολυτεχνείου 17 Νοεμβρίου 2023

1.ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΓΙΟΡΤΗΣ:

Ανδριανή Μπελεγράτη

2.ΘΕΑΤΡΙΚΟ :

«ΘΥΜΑΜΑΙ ...ΟΛΑ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ»

ΥΠΟΔΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ : Θεόδωρος Τσέτσης (Β3) (κύριος Λεύτερης)  Βύρων Μάργαρης- Χήρας Αντρέας (Β3)  Τσιώτη Γεωργία (Α3)  (παιδιά)

3.ΑΦΗΓΗΣΗ:

Άκης Δεβετζής- Ιωάννα Θεολόγη - Κωνσταντίνος Καραγιάννης -Ιόλη Λεδάκη - Κώστας Λίτος - Δαυίδ Μαρκόπουλος- Ανδριανή Μπελεγράτη -Μιχαήλ Πιρότ Ανδρέας Χυσένι- (Β3)

4. ΒΙΝΤΕΟ:

« ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΝΟΜΙΚΗΣ »

«ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ »

« Ο ΡΙΤΣΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ»

« Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ »

5. ΑΠΟ ΤΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ:

«Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία» ΜάνουΛοϊζου

«Είμαστε δυό » Μίκη Θεοδωράκη

«Φίλοι κι αδέρφια » Σταύρος Ξαρχάκος

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΧΟΡΩΔΙΑΣ: κ.Διονυσία Μούγια- Μουσικός

Η μαθήτρια Ανδριανή Μπελεγράτη  προλογίζει , παρουσιάζει και κλείνει τη γιορτή μας:

Οι μαθητές του τμήματος  Β3   σας  καλοσωρίζουμε στη φετινή επέτειο του Πολυτεχνείου. Οι περισσότεροι συμμαθητές μου συμμετέχουμε με χαρά και συγκίνηση  στη σημερινή εκδήλωση.Είναι μια γιορτή που αφορά κυρίως τους νέους. Ας θυμηθούμε λοιπόν με σεβασμό την εξέγερση του Πολυτεχνείου ως σημαντικού γεγονότος της Νεώτερης Ιστορίας και ως της πιο φωτεινής στιγμής για τα νιάτα της χώρας μας. Αυτή τη φωτεινή στιγμή ζητάμε να μοιραστούμε μαζί σας. Θα σας παρακαλέσω εκ μέρους των συμμαθητών μας να σεβαστείτε την προσπάθειά μας που έγινε πολύ σύντομα, σε  δύο μόλις πρόβες, εν μέσω μαθημάτων .

Οι μαθητές του Β3: Θεόδωρος Τσέτσης  - Βύρων Μάργαρης- Χήρας Αντρέας- Τσιώτη Γεωργία του Α3   παρουσιάζουν την πρώτη πράξη του θεατρικού:«ΘΥΜΑΜΑΙ ...ΟΛΑ ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ»

1η πράξη θεατρικού

Ο κύριος Λευτέρης θυμάται τα γεγονότα μέσα από την αφήγηση των συμμαθητών μας : Άκη Δεβετζή- Ιωάννας Θεολόγη - Κωνσταντίνου Καραγιάννη -Ιόλης Λεδάκη - Κώστα Λίτου - Δαυίδ Μαρκόπουλου -Μιχαήλ Πιρότ- Ανδρέα Χυσένι.

• Η χορωδία μας υπό τη διεύθυνση της καθηγήτριάς μας κυρίας Μούγια παρουσιάζει τα τραγούδια:

«Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία» ΜάνουΛοϊζου

«Είμαστε δυό » Μίκη Θεοδωράκη

«Φίλοι κι αδέρφια » Σταύρος Ξαρχάκος

• Σας ευχαριστούμε θερμά!

Εύχομαστε να ξαναγιορτάσουμε και του χρόνου αυτή τη σημαντική ημέρα!

Eπιμέλεια γιορτής – συγγραφή κειμένων και θεατρικού-κατασκευή σκηνικού: Αθηνά Ν.Ρεϊζάκη

2023-2024, Πολυτεχνείο, Σχολικές Εορτές