Το 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω στο κινηματοθέατρο ΔΑΝΑΟΣ

Την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 2023, στο πλαίσιο του μαθήματος Μουσικής, ομάδα μαθητών της Γ' Γυμνασίου μαζί με τους καθηγητές Γιώργο Κωνσταντόπουλο, Διονυσία Μούγια και Κωνσταντίνα Τσιώρου, επισκεφθήκαμε το κινηματοθέατρο ΔΑΝΑΟΣ  για να παρακολουθήσουμε τη μουσικοθεατρική παράσταση «Η μουσική που σταμάτησε τον πετροπόλεμο» του Δημήτρη Σπύρου σε θεατρική διασκευή και σκηνοθεσία Νικορέστη Χανιωτάκη.

Η μουσική που σταμάτησε τον πετροπόλεμο - Σπύρου Δημήτρης | Εκδόσεις Πατάκη

Παρακολουθήσαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα παράσταση, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μας, ενώ οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με μία ιστορική περίοδο για την Ελλάδα (1966-1974), να βιώσουν την ατμόσφαιρα της εποχής και να προβληματιστούν. Η παράσταση αναφέρθηκε σε σημαντικές προσωπικότητες της εποχής (Μ. Θεοδωράκης, Γ. Ρίτσος, Γ. Σεφέρης, Ο. Ελύτης κ.α.), ακούστηκαν ζωντανά υπέροχα δημοτικά τραγούδια και αξέχαστες δημιουργίες του Μίκη ("Η Μαργαρίτα η Μαργαρώ", "Άξιον Εστί", "Άρνηση", "Νύχτα μαγικιά" κ.ά.), ενώ τα παιδιά πήραν μια γεύση της ζωής και των παιχνιδιών των συνομηλίκων τους σε ένα μικρό χωριό πριν 40 χρόνια. Μετά το τέλος της παράστασης ακολούθησε σύντομη επεξήγηση των γεγονότων και των συνθηκών της εποχής από τους συντελεστές, ενώ το κοινό είχε τη δυνατότητα να θέσει ερωτήματα.

Υπόθεση της παράστασης

Στο Πετροχώρι (η γνωστή μας Ζάτουνα) τη δεκαετία του '60, εκτυλίσσονται ιδιότυπες, σκληρές και πολλές φορές ανελέητες μάχες στον πετροπόλεμο, με πρωταγωνίστριες την πάνω και την κάτω ρούγα. Ώσπου ο ερχομός ενός εξόριστου μουσικοσυνθέτη φέρνει τα πάνω κάτω στην κλειστή κοινωνία μέχρι που τα παιδιά παρατάνε τις πέτρες για να ακούσουν τις εξαίσιες μελωδίες που βγαίνουν απ' το πιάνο! Ο πετροπόλεμος, άγνωστος στους σημερινούς εφήβους, δεν ήταν απλώς ένα παιχνίδι. Είχε τους κανόνες και το τελετουργικό του, που τηρούνταν με ευλάβεια...

Άνοιγμα φωτογραφίας