Ενημέρωση σχετικά με τον 6ο διαγωνισμό ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ 2024 που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 9-3-2024.

Οι εγγεγραμμένοι στην πλατφόρμα του ΠΥΘΑΓΟΡΑ μαθητές θα μπορούν να εισέρχονται στην πλατφόρμα του διαγωνισμού με τους κωδικούς τους για να εκτελέσουν τεστ προσομοίωσης μέχρι την Πέμπτη 29/2/204 το βράδυ. Οι τεχνικοί μας ενημέρωσαν ότι από τη Δευτέρα το τεστ θα είναι διαθέσιμο και πάλι.

Το Σάββατο 2/3/2024 το πρωί 9:30 θα πραγματοποιηθεί δοκιμαστική εξέταση σε όσο το δυνατόν πιο πραγματικές συνθήκες για όλους τους μαθητές.

Την ημέρα του δοκιμαστικού αλλά και του διαγωνισμού η παρακάτω τηλεφωνική γραμμή θα είναι διαθέσιμη αποκλειστικά και μόνο για τους συντονιστές :  2109270685

Οι μαθητές θα μπορούν να εισέρχονται στην πλατφόρμα με τους κωδικούς τους για να πάρουν μέρος στη δοκιμαστική εξέταση. Η διάρκεια της εξέτασης θα είναι 1 ώρα και 15 ώρα, που θα είναι και η διάρκεια του διαγωνισμού φέτος.

Για να πάρουν οι μαθητές τα mail με τους κωδικούς τους, πρέπει να τους έχετε εγγράψει στην πλατφόρμα του ΠΥΘΑΓΟΡΑ.

Η είσοδος στην εφαρμογή γίνεται με τη χρήση κωδικών συντονιστή που σας έχει δώσει η ΕΜΕ

από το link: https://pythagoras.hms.gr/

Παράκληση: Όσα εξεταστικά κέντρα σκοπεύουν να στείλουν excel για να περαστούν από τους τεχνικούς, αυτό θα πρέπει να γίνει το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 1/3/2024, ώστε να μπορέσουν να σταλούν οι κωδικοί για την εξέταση. Για να πάρουν κωδικούς ώστε να συμμετέχουν και στο δοκιμαστικό θα πρέπει να τα στείλετε άμεσα.

Σημαντική επισήμανση: (οι γονείς το κάνουν συχνά λάθος)

User name είναι ο εξαψήφιος κωδικός του μαθητή και όχι το email

Password το μέρος του email πριν το @

Βρείτε παρακάτω το κείμενο που λαμβάνουν μέχρι τώρα οι μαθητές:

Αγαπητέ μαθητή ,

Η ώρα του επίσημου διαγωνισμού «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ» πλησιάζει!

Πριν το επίσημο διαγώνισμα, όπως και πέρυσι, θα πραγματοποιηθεί στις 2 Μαρτίου μια δοκιμαστική εξέταση σε όσο το δυνατόν πιο πραγματικές συνθήκες!

Η είσοδός των μαθητών και μαθητριών στην πλατφόρμα θα γίνεται την ίδια ώρα, ως εξής: Σάββατο 2 Μαρτίου 2023 και ώρα 09:30  Δοκιμαστική εξέταση για όλες τις τάξεις (Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού  και Α΄, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου)

Η διάρκεια κάθε διαγωνίσματος είναι 75 λεπτά. Κάθε διαγώνισμα θα είναι διαθέσιμο μόνο κατά τις προγραμματισμένες ώρες.

Οδηγίες για την πρόσβαση στην πλατφόρμα του διαγωνισμού, θα βρείτε στον σύνδεσμο ΟΔΗΓΙΕΣ_ΜΑΘΗΤΩΝ_2024.pdf . Σας συστήνουμε να αποθηκεύσετε το αρχείο στον ΗΥ σας ώστε να το έχετε άμεσα διαθέσιμο καθώς έχει παρατηρηθεί πως την τελευταία στιγμή πολλοί προσπαθούν να το κατεβάσουν με αποτέλεσμα καθυστερήσεις στην εξεταστική τους διαδικασία.

Προκειμένου να εξοικειωθείτε με τον διαγωνισμό, έχετε τη δυνατότητα από σήμερα να γνωρίσετε το περιβάλλον του διαγωνισμού στην πλατφόρμα όπου έχουν ήδη αναρτηθεί δοκιμαστικά διαγωνίσματα. Τα δοκιμαστικά διαγωνίσματα θα ανανεωθούν την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 και μπορείτε να τα εκτελέσετε όσες φορές επιθυμείτε.

Τα στοιχεία εισόδου σας στην πλατφόρμα είναι:

Username:

Password:

Σημαντική υπενθύμιση για μαθητές και συντονιστές:

Οι εγγραφές για τον διαγωνισμό μπορεί να γίνουν μέχρι και 6 Μαρτίου 2024.

Εγγραφή σημαίνει ότι ο μαθητής έχει καταβάλει το ποσό της συνδρομής για το περιοδικό.

2023-2024, μαθηματικά, δαγωνισμοί, ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ